zapandiotou

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ...
Μετά την ολοκλήρωση των πτυχιακών σπουδών μου στην Ψυχολογία και όντας εργαζόμενη, παρακολούθησα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, που μου έδωσε την ευκαιρία να συνδυάσω την εργασία μου με μια άρτια επιστημονικά και οργανωτικά μεταπτυχιακή ειδίκευση στη Συμβουλευτική. Το μεταπτυχιακό Συμβουλευτικής στην Ειδική Αγωγή, την Εκπαίδευση και την Υγεία, καταφέρνει κατά τη γνώμη μου να συνδυάσει πολλά ζητούμενα στην σύγχρονη ακαδημαϊκή πραγματικότητα. Προσφέρει καλή ποιότητα διδασκαλίας ενθαρρύνοντας τον πολυαισθητηριακό τρόπο μάθησης (διαλέξεις, προβολή βίντεο, βιωματικές ασκήσεις, εργασίες ατομικές και ομαδικές) από εισηγητές με πολυετή πείρα και καταξίωση στην ακαδημαϊκή και ψυχοθεραπευτική κοινότητα. Αυτό που ωστόσο το κάνει μοναδικό θεωρώ ότι είναι η δυνατότητα προσωπικής ανάπτυξης του φοιτητή (ατομική και ομαδική ψυχοθεραπεία) καθώς και τα εκπαιδευτικά σεμινάρια στις διάφορες σύγχρονες ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις και τεχνικές από καταξιωμένους θεραπευτές στο χώρο.
Μέσα από αυτό το μεταπτυχιακό κατάφερα να εξελίξω και να αξιοποιήσω τις γνώσεις μου στο χώρο της Εκπαίδευσης και της Ψυχικής υγείας, γνώσεις και εφόδια που αργότερα μου επέτρεψαν να εφαρμόσω επαρκώς -ιδιωτικά ως ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά και σε συνεργασία με δομές και πλαίσια ψυχικής υγείας- την παροχή συμβουλευτικών και ψυχοθεραπευτικών υπηρεσιών σε παιδιά και ενήλικες. Η φοίτησή μου αυτά τα 2 έτη σε ένα περιβάλλον αξιοπρεπές, ανθρώπινο και με την απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή και οργάνωση, σε συνδυασμό με τη συνέπεια και την αποτελεσματικότητα της γραμματείας, τοποθετεί κατά τη γνώμη μου το μεταπτυχιακό Συμβουλευτικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε ένα από τα αρτιότερα στον χώρο της ψυχικής υγείας σήμερα.

Λεμονιά Ζαπανδιώτου
Συμβουλευτική Ψυχολόγος M.Sc.
Γραφείο: Λάμπρου Κατσώνη 5, Γαλάτσι, τ.κ. 11146, Αθήνα
Τηλ. Επικοινωνίας: 6939421175
E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Blog: zapandiotou-psychotherapy.blogspot.gr