lab digloso1

Διευθύντρια: Δρ. Γεωργία Ανδρέου, Καθηγήτρια Γλωσσολογίας

ΦΕΚ ίδρυσης

Το Εργαστήριο Δίγλωσσης Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ιδρύθηκε με βάση το ΦΕΚ 797/24.03.2016, τ. Β’. Έχει ως βασικό στόχο την εξυπηρέτηση των διδακτικών και ερευνητικών αναγκών στο γνωστικό αντικείμενο της Δίγλωσσης Εκπαίδευσης. Επίσης, αναλαμβάνει τον σχεδιασμό προγραμμάτων παρέμβασης για μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες στην δεύτερη/ξένη γλώσσα, την παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού και την επιμόρφωση εκπαιδευτικών με διά ζώσης και εξ αποστάσεως μεθόδους (σύγχρονη και ασύγχρονη τηλεκπαίδευση) πάνω σε θέματα δίγλωσσης ειδικής αγωγής.

Ειδικότερα, αποστολή του Εργαστηρίου Δίγλωσσης Εκπαίδευσης είναι:

1. Η θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών Α΄ και Β΄ κύκλου στα επιστημονικά πεδία της Δίγλωσσης Εκπαίδευσης και Αγωγής, της Πολυγλωσσίας και της διδασκαλίας της ελληνικής ως Γ2/ΞΓ.
  2. Η αξιολόγηση και ο σχεδιασμός προγραμμάτων παρέμβασης σε δίγλωσσους/πολύγλωσσους ομιλητές και εν γένει ο σχεδιασμός και η υλοποίηση προγραμμάτων που εμπίπτουν στα ερευνητικά ενδιαφέροντα των μελών του Εργαστηρίου.
  3. Η παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού για τη διδασκαλία της ελληνικής ως Γ2/ΞΓ τόσο στον γενικό πληθυσμό όσο και σε ομιλητές με δυσκολίες εκμάθησης ξένης/δεύτερης γλώσσας.
  4. Η προώθηση της διεπιστημονικής διδασκαλίας και έρευνας της Γλώσσας σε μονόγλωσσους και δίγλωσσους/πολύγλωσσους μαθητές στη Γενική, Ειδική και Τεχνική/Επαγγελματική εκπαίδευση.
  5. Η διοργάνωση επιστημονικών διαλέξεων, ημερίδων, σεμιναρίων, συμποσίων, συνεδρίων και άλλων επιστημονικών εκδηλώσεων με την πρόσκληση Ελλήνων και επιστημόνων εγνωσμένου κύρους της αλλοδαπής και η πραγματοποίηση δημοσιεύσεων και εκδόσεων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
  6. Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών της Γενικής, Ειδικής και Τεχνικής/Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και η ενημέρωση του ευρύ κοινού σχετικά με ζητήματα που άπτονται των ερευνητικών δραστηριοτήτων και στόχων του Εργαστηρίου.
  7. Συμμετοχή σε προγράμματα πληθυσμιακών ομάδων με ιδιαίτερα κοινωνικά χαρακτηριστικά.
  8. Η ανάπτυξη διαδικτυακών και φυσικών κοινοτήτων και fora με τη συμμετοχή φοιτητών/τριών, εκπαιδευτικών, αλλά και κάθε ενδιαφερομένου/ης που ασπάζονται
    τους στόχους του Εργαστηρίου.
  9. Η παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτες και κάθε νομικής μορφής οργανισμούς σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται Π.δ. 159 (ΦΕΚ Α΄ 53/27.04.1984).

Πρωτόκολλα Συνεργασίας

Πρωτόκολλo Συνεργασίας του Εργαστηρίου Δίγλωσσης Εκπαίδευσης με το Εργαστήριο Γλωσσολογίας του Τμήματος Γλωσσικών και Διαπολιτισμικών Σπουδών του ΠΘ

Πρωτόκολλo Συνεργασίας του Εργαστηρίου Δίγλωσσης Εκπαίδευσης με το Εργαστήριο Γλωσσολογίας Νοτιανατολικής Μεσογείου του Πανεπιστημίου Αγαίου

Επικοινωνία:

lab digloso2

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ - ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
Φιλελλήνων & Αργοναυτών, Παραλιακό συγκρότημα Παπαστράτου

Γραφείο: 9 (2ος όροφος, Νέο κτήριο), ΒΟΛΟΣ

Τηλέφωνο: 24210 74837, 74767 (ΤΡ-ΤΕ, 10:00-13:00),  e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Εκδηλώσεις του Εργαστηρίου Δίγλωσσης Εκπαίδευσης

Διαδικτυακή ομιλία: Some Clinical and Educational Implications for Bilingual Greek/English Protolanguage and Interlanguage

Ημερίδα: Εκμάθηση ξένων γλωσσών από παιδιά με δυσλεξία: Διδακτικές εφαρμογές

Ημερίδα: Διδασκαλία δεύτερης/ξένης γλώσσας και αναγνωστικές δυσκολίες: Προσαρμογές διδακτικού υλικού