Στόχος της έκθεσης είναι να ευαισθητοποιήσει σχετικά με το μείζον πρόβλημα των απορριμμάτων, να ενημερώσει σχετικά με έναν τρόπο μείωσής τους, αυτόν της δημιουργικής ανακύκλωσης (upcycling) και να ανοίξει έναν διάλογο, εσωτερικό και εξωτερικό, που αφορά τη θέση, στάση και συμπεριφορά του καθένα μας απέναντι στο περιβάλλον. Είναι ο άνθρωπος ισότιμο μέρος του περιβάλλοντος, είναι ανώτερος ή κυρίαρχος ή το περιβάλλον έχει τη δική του αυταξία και οφείλουμε να τη σεβόμαστε;  Σας προσκαλούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας στα εγκαίνια της μοναδικής για τα ελληνικά δεδομένα Έκθεσης, που θα γίνουν Τετάρτη 24 Μάη στον Θόλο του παραλιακού κτηρίου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στις 19:00. Η έκθεση θα διαρκέσει από Τετάρτη 24 έως Τετάρτη 31 Μάη και τις ώρες από 11:00-12:30 και 19:00-20:30. Θα την επισκεφθούν σχολεία, σύλλογοι, ομάδες φοιτητών και αποτελεί ένα βήμα για τον αειφορικό μετασχηματισμό του Πανεπιστημίου μας. Στόχος μας ως περιβαλλοντική ομάδα είναι να ζητήσουμε από τη νέα διοίκηση να εξασφαλίσει  κομποστοποιητές, ψύκτες και εκπαίδευση/μηχανήματα upcycling στους χώρους του Πανεπιστημίου για την επίτευξη της μηδενικής παραγωγής απορριμμάτων (zerowaste).

Εκ μέρους των συνδιοργανωτών θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την αξιαγάπητη κα. Θωίδου και τα Μουσικά Σύνολα του ΠΘ, την γλυκύτατη κα. Παπαπαναγιώτου και τους φοιτητές της για την  συμμετοχή τους στα Εγκαίνια της Έκθεσης, καθώς επίσης το Καφέ "Θόλος" για την προσφορά του μπουφέ των Εγκαινίων. Τέλος, να ευχαριστήσουμε τους χορηγούς επικοινωνίας της Έκθεσης, ΡάδιοΈνα και NovaFm.

Θα χαρούμε να σας δούμε από κοντά.
Δείτε το Teaser της έκθεσης εδώ:

Με εκτίμηση,

Ιφιγένεια Ηλιοπούλου