vasiliadisΗ πρώτη μου εντύπωση όταν είδα το πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού αυτού ήταν να σκεφτώ ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικά περιεκτικό και πολύπλευρο ακαδημαϊκό εγχείρημα. Στην πορεία και κατά τη διάρκεια των σπουδών μου με εντυπωσίασε η συνέπεια και η οργάνωση του προγράμματος, καθώς συνδυάζει πλήθος διαφορετικών προσεγγίσεων της συμβουλευτικής ψυχολογίας και προσφέρει στους φοιτητές πολλές οπτικές πάνω στο θέμα.
Πρόκειται για ένα μεταπτυχιακό που δεν συνίσταται για ανθρώπους που αναζητούν απλά έναν ακόμα ακαδημαϊκό τίτλο ως προσόν για την αγορά εργασίας. Απευθύνεται κατά κύριο λόγο σε όσους αγαπούν πραγματικά την συμβουλευτική και την ψυχοθεραπεία, επομένως αναζητούν ουσιαστική εκπαίδευση στο αντικείμενο αυτό. Όσοι επιλέξουν το μεταπτυχιακό αυτό ξεκινούν ένα ταξίδι που περιλαμβάνει όχι μόνο θεωρητική κατάρτιση, όπως τα περισσότερα μεταπτυχιακά άλλων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, αλλά βιωματικά σεμινάρια, πρακτική άσκηση με ατομική και ομαδική εποπτεία καθώς και προσωπική ανάπτυξη σε ατομικό αλλά και ομαδικό επίπεδο.
Οι καθηγητές και οι επιστημονικοί συνεργάτες που εμπλέκονται στο μεταπτυχιακό διακρίνονται από ιδιαίτερη συνέπεια και είναι άνθρωποι διακεκριμένοι στο αντικείμενό τους. Πρόκειται για μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο της κλινικής ψυχολογίας και της συμβουλευτικής, η συμμετοχή των οποίων στην υλοποίηση του προγράμματος προσδίδει κύρος και ποιότητα στην παρεχόμενη εκπαίδευση.
Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους με τους οποίους συνεργάστηκα στο μεταπτυχιακό αυτό, φοιτητές και καθηγητές, καθώς η παρουσία τους με βοήθησε να αναπτυχθώ τόσο επιστημονικά όσο και ως άνθρωπος. Πρόκειται για αναμνήσεις και εμπειρίες τις οποίες θα θυμάμαι για πολλά χρόνια.

Βασιλειάδης Ηλίας
Ψυχολόγος