SkondaΟνομάζομαι Ασημίνα Σκόνδρα και εργάζομαι ως Σχολική Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδική Παιδαγωγός-Ψυχολόγος σε Κέντρο Ειδικών Θεραπειών. Η ανάγκη για συνέχιση των σπουδών μου στον τομέα της συμβουλευτικής προέκυψε από τις ανάγκες στην εργασία μου. Η επιλογή του συγκεκριμένου Μεταπτυχιακού έγκειται στο ότι συνδυάζει την ακαδημαϊκή γνώση, την προσωπική ανάπτυξη (προσωπική και ομαδική) και την πρακτική άσκηση με εποπτεία.

Αισθάνομαι πολύ τυχερή για την παρακολούθηση και ολοκλήρωση των σπουδών μου στο συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό. Τα πολυάριθμα σεμινάρια, τα οποία διευρύνουν τις βασικές σπουδές, μου έδωσαν τη δυνατότητα να γνωρίσω καταξιωμένους επαγγελματίες και να αποκτήσω γνώση και εμπειρία σχετικά με τις διαφορετικές προσεγγίσεις και μεθόδους. Μου πρόσφεραν μια ολιστική ματιά στις διάφορες ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις.

Οι σπουδές ήταν ιδιαίτερα απαιτητικές και το πρόγραμμα θεωρώ ότι ήταν πολύ καλά οργανωμένο. Ξεχωριστή αναφορά θα πρέπει να κάνω στο ενδιαφέρον και την προθυμία του εκπαιδευτικού προσωπικού και του Διευθυντή του προγράμματος και στη συνεισφορά της γραμματείας για την άριστη εξυπηρέτηση και συνεργασία που προσφέρει, καθώς βρίσκεται πάντα στο πλάι των μεταπτυχιακών φοιτητών, λύνοντας προβλήματα και δημιουργώντας συνθήκες εγγύτητας.

Ευχαριστώ για τη γνώση & την εμπειρία που μου προσφέρατε!!!

Σκόνδρα Ασημίνα
Σχολική Σύμβουλος , Ειδική Παιδαγωγός-Ψυχολόγος