Αρχικά ως εκπαmilisιδευτικός στην ειδική αγωγή και στη συνέχεια ως φυσικοθεραπευτής στο δημόσιο νοσοκομείο, θεωρούσα ότι ο συγκεκριμένος μεταπτυχιακός τίτλος εμπίπτει στο γνωστικό αντικείμενο των φυσικοθεραπευτών και ενισχύει τον, σύμφυτο με την άσκηση των κύριων καθηκόντων του, συμβουλευτικό ρόλο του φυσικοθεραπευτή προς τον πάσχοντα καθώς και το οικογενειακό του περιβάλλον, αλλά και το περιβάλλον εργασίας του και προσδίδει αποτελεσματικότητα, εν γένει, στην άσκηση του έργου του.
Με την 404/12-05-2016 απόφαση του Α΄ Τμήματος του ΑΣΕΠ, αναγνωρίστηκε ο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στο γνωστικό αντικείμενο των θέσεων ΤΕ Φυσικοθεραπείας για την πλήρωση θέσεων τακτικού προσωπικού σε φορείς του Υπουργείου Υγείας και μοριοδοτείται με 200 μόρια, ως συναφής ΜΤΣ στην Υγεία.
Σήμερα, θεωρώ ότι με την απόφαση αυτή δικαιώνεται η προσπάθεια του Δ/ντή Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδική Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, να προσφέρεται, βάσει της μεθοδολογίας του, το συγκεκριμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών σε επιστήμονες διάφορων ειδικοτήτων, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται και οι πτυχιούχοι των Τμημάτων Φυσικοθεραπείας.
Σίγουρα θα πρότεινα στους υποψήφιους για εισαγωγή φοιτητές, πτυχιούχους Πανεπιστημίων και ΤΕΙ, και ιδιαίτερα των σχολών επαγγελμάτων υγείας και πρόνοιας, να δοκιμάσουν να εισαχθούν, γιατί το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης τόσο σε βιωματικό, όσο σε εργαστηριακό, ερευνητικό και θεωρητικό επίπεδο, καθώς και η πρακτική άσκηση σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον με επαγγελματία σύμβουλο ως επόπτη, έχει απίστευτα οφέλη για την μετέπειτα ακαδημαϊκή, επαγγελματική και προσωπική ανάπτυξη κάθε νέου επιστήμονα.
Η άρτια οργάνωση και γραμματειακή υποστήριξη, η ατομική-ομαδική συμβουλευτική, οι διδάσκοντες από το ΠΘ και τα άλλα πανεπιστήμια, ενισχύουν συνεχώς τους φοιτητές σε κάθε δυσκολία και δίνουν νόημα, θετικότητα και ανθεκτικότητα, στοιχεία απαραίτητα για κάθε δόκιμο σύμβουλο προκειμένου να ολοκληρώσει τον στόχο του.
Ο δρόμος για την Ιθάκη είναι μακρύς και επικίνδυνος αλλά στο τέλος αυτό που αξίζει είναι το ταξίδι με τους συντρόφους σου σε αυτή τη δοκιμασία.
Καλό ταξίδι ...

Παναγιώτης Μιλής