lampridouΩς απόφοιτη του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη Συμβουλευτική μιλώ πάντα με περηφάνια για τις σπουδές μου σ' αυτό. Θυμάμαι συχνά με νοσταλγία τις εμπειρίες που βίωσα μαζί με τις συμφοιτήτριες και τους συμφοιτητές μου, τους διδάσκοντες και το διοικητικό προσωπικό. Γι' αυτό και όσα γράφω εδώ είναι ελάχιστα απ' όσα πλούτισαν τον νου, την καρδιά και όλη την ψυχή μου.
Οι επαγγελματικές μου διαδρομές στο χώρο της Δημόσιας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για πολλά χρόνια, καθώς και η ενασχόλησή μου με την Εκπαίδευση Ενηλίκων, με οδήγησαν στο πρόγραμμα, που άλλαξε τους στόχους, τις διαδικασίες και την ποιότητα στην εργασία μου. Στις σημερινές κοινωνίες που η συμβουλευτική κατακτά σημαντική θέση σε πολλούς τομείς της ζωής των ανθρώπων, στη σημερινή Παιδεία που οι γνώσεις και δεξιότητες συμβουλευτικής αναδεικνύονται πολύτιμα εφόδια για τους λειτουργούς κάθε μορφής και επιπέδου εκπαίδευσης, αισθάνομαι πολύ τυχερή που αξιώθηκα να παρακολουθήσω το πρόγραμμα. Μετά την αποφοίτησή μου διαπιστώνω όλο και περισσότερο την καταλληλότητά του ως προς τις ανάγκες και προσδοκίες αυτών στους οποίους απευθύνεται, διακρίνοντας ιδιαίτερα στο σχεδιασμό και στην οργάνωσή του στοιχεία επιστημονικού και εκπαιδευτικού πλουραλισμού.
Εύχομαι καλή δύναμη και φώτιση σε όλους τους συντελεστές και φοιτητές του προγράμματος.

Λαμπρίδου Βασιλική
Εκπαιδευτικός