karampasTο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Συμβουλευτική στην Ειδική Αγωγή την Εκπαίδευση και την υγεία» για μένα δεν αποτελεί μόνο ένα ακαδημαϊκό τίτλο, αλλά πολύ περισσότερο αντιπροσωπεύει μια ακαδημαϊκή εμπειρία αλλαγής και προσωπικής εξέλιξης. Προσεγγίζοντας τη σύγχρονη συμβουλευτική με τρόπο συνθετικό, το μεταπτυχιακό προσφέρει στους φοιτητές του ολοκληρωμένες και πολύπλευρες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις επί των πλέον σημαντικών εφαρμογών της συμβουλευτικής, μέσα σε ένα περιβάλλον όπου ο φοιτητής θεωρείται συμμέτοχος και όχι παθητικός δέκτης, αξιολογώντας συχνά ο ίδιος την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Ωστόσο, σαν οτιδήποτε διαθέτει αξία, το πρόγραμμα απαιτεί αφοσίωση, θέληση και σκληρή δουλειά, ενώ κατά τη γνώμη μου δεν απευθύνεται σε όσους αναζητούν τον «εύκολο» δρόμο για να φτάσουν σε ένα ακόμα τίτλο σπουδών. Προσωπικά θεωρώ ότι μέσα από αυτό κατάφερα να αποκτήσω μια ολοκληρωτικά νέα θεώρηση της ψυχικής υγείας, ενώ μου δόθηκε η ευκαιρία και κυρίως η αφορμή για να μετρήσω τις δυνάμεις και τις αντοχές μου στο πεδίο της συμβουλευτικής, να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου και να κερδίσω την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται για να σταθώ με περισσότερη ασφάλεια στο χώρο. Η άρτια οργάνωση του προγράμματος, η επιμονή στην τελειότητα, η εξαιρετική γραμματειακή υποστήριξη και το διεθνώς αναγνωρισμένο, καταξιωμένο και αυστηρά επιλεγμένο διδακτικό προσωπικό, εγγυώνται ένα ισχυρό αντίκρισμα του μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών στη συμβουλευτική πράξη.

Κωνσταντίνος Καραμπάς
Στρατιωτικός - Ψυχολόγος