papadopoulosΜέσα από τα τέσσερα εξάμηνα σπουδών το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "Συμβουλευτική στην Ειδική Αγωγή, την Εκπαίδευση και την Υγεία" καταφέρνει να προσφέρει έναν πλούτο γνώσεων, εμπειριών και παραστάσεων που αποτελούν παρακαταθήκη και λειτουργούν ως χρήσιμα και πρακτικά εργαλεία για όποιον απασχολείται ή ενδιαφέρεται να απασχοληθεί στο χώρο της ψυχικής υγείας και της εκπαίδευσης. Έχοντας πλέον την εμπειρία τόσο του ελληνικού εκπαιδευτικού και εργασιακού τοπίου όσο και του εξωτερικού, θα μπορούσα να πω με σιγουριά πως το συγκεκριμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών αποτελεί ένα από τα πιο άρτια οργανωμένα προγράμματα σπουδών στο χώρο μας, σχεδιασμένο ώστε να καλύπτει και να συνδέεται άμεσα με τις ανάγκες της εποχής.
Οι σπουδές στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορούν να χαρακτηριστούν ως ιδιαίτερα απαιτητικές αλλά το ίδιο χαρακτηρίζονται και οι επαγγελματικές συνθήκες στις οποίες πρέπει να ανταπεξέλθουμε. Από αυτήν την άποψη, το γεγονός αυτό δε θα πρέπει να φοβίζει επίδοξους φοιτητές αλλά αντιθέτως να αποτελεί πρόκληση, κίνητρο και αίτημα για την όσο δυνατόν πληρέστερη επαγγελματική κατάρτιση τους. Τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του προγράμματος που το κάνουν να ξεχωρίζει είναι η δυνατότητα που προσφέρεται στους φοιτητές να γνωρίσουν ένα μεγάλο εύρος εφαρμογών της συμβουλευτικής σε διαφορετικά επαγγελματικά πλαίσια, η πρακτική του φύση, τα πολυάριθμα σεμινάρια, τα οποία συμπληρώνουν επιτυχώς τις βασικές σπουδές και ασφαλώς η διαδικασία προσωπικής ανάπτυξης μέσω ατομικών και ομαδικών συνεδριών συμβουλευτικής που αποτελούν ίσως από τα πιο χρήσιμα εργαλεία τόσο σε επαγγελματικό, όσο και σε προσωπικό επίπεδο για τους συμμετέχοντες. Ο κόπος και οι προσπάθειες των φοιτητών σίγουρα ανταμείβονται με την προσφορά όλων εκείνων των εφοδίων που είναι απαραίτητα για τη διαχείριση των μετέπειτα επαγγελματικών τους απαιτήσεων.
Ξεχωριστή αναφορά θα πρέπει να γίνει φυσικά και στο συνεχές ενδιαφέρον και την προθυμία για βοήθεια από το εκπαιδευτικό προσωπικό και τον διευθυντή του προγράμματος, όπως φυσικά και στη γραμματεία για την άριστη συνεργασία που προσφέρει και το γεγονός πως βρίσκεται πάντα στο πλάι των φοιτητών, αντιμετωπίζοντας με τον καλύτερο τρόπο όποια ζητήματα προκύπτουν.

Παπαδόπουλος Όμηρος
Ψυχολόγος