markaki

Με λένε Βάλια Μαρκάκη, είμαι ψυχολόγος και εργάζομαι πλέον ως σχολική σύμβουλος σε δημόσιο σχολείο στο εξωτερικό. Το μεταπτυχιακό «Συμβουλευτική στην Ειδική Αγωγή, την Εκπαίδευση και την Υγεία» μου έδωσε ένα πολύ καλό επιστημονικό υπόβαθρο, τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε πρακτικό επίπεδο και με κατάρτισε σφαιρικά σε διάφορα επίπεδα, τομείς και προσεγγίσεις της Συμβουλευτικής. Τόσο ο διευθυντής του μεταπτυχιακού, όσο και το διοικητικό προσωπικό και οι καθηγητές που μας δίδαξαν προσπάθησαν να μας εξασφαλίσουν με όσο περισσότερα εφόδια και σε διδακτικό και εξωδιδακτικό επίπεδο. Η πολλή δουλειά ίσως μας έκανε να γκρινιάξουμε μερικές φορές, αλλά με καθαρή ματιά, δύο-τρία χρόνια μετά, σίγουρα μπορώ να πω ότι ήταν μια από τις καλύτερες επενδύσεις που έχω κάνει για τον εαυτό μου... Έχοντας συνεχίσει τις σπουδές μου στο εξωτερικό και με τη δυνατότητα πλέον να συγκρίνω και με διαφορετικά προγράμματα σπουδών, μπορώ με ασφάλεια να πω ότι είναι ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών που δεν θα είχε τίποτε να ζηλέψει από σύγχρονα ευρωπαϊκά ή αμερικανικά προγράμματα Συμβουλευτικής!

Βάλια Μαρκάκη
Ψυχολόγος