Το συγκεκριμένο μάθημα σκοπό έχει να εφοδιάσει τα μέλη ΔΕΠ του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με τεχνικές διδασκαλίας που θα βελτιώσουν την ποιότητα της διδασκαλίας τους στο πανεπιστήμιο.

Εισηγητές  θα είναι η κ.Φένια Μπότσογλου Καθηγήτρια ΠΤΕΑ, και  διευθύντρια του Ινστιτούτου Διδακτικής και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών, του ερευνητικού κέντρου Ιάσων, και ο κ. Ρουσσάκης Ιωάννης, επικ. Καθηγητής ΠΤΕΑ και μέλος ου Ινστιτούτου Διδακτικής και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών, του ερευνητικού κέντρου Ιάσων. Το μάθημα περιλαμβάνει:

α) Σχεδιασμός της διδασκαλίας και της αξιολόγησης της μάθησης στο περιβάλλον της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης (Γ. Ρουσσάκης)

β) Καλές πρακτικές στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση: Το μοντέλο της ανεστραμμένης τάξης (Flipped classroom) (Φένια Μπότσογλου)

Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου 2020, στην πλατφόρμα TEAMS