UTH Logo 30years GRΗ εβδομάδα «Ανοιχτών θυρών» στο πλαίσιο του εορτασμού των τριάντα χρόνων λειτουργίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας πραγματοποιήθηκε από την Δευτέρα 12/03/2018 έως την Παρασκευή 16/03/2018.

Συγκεκριμένα, το ΠΤΕΑ υποδέχτηκε συνολικά 211 μαθητές από διάφορα Λύκεια του νομού Μαγνησίας και άλλων περιοχών της Ελλάδας. Οι μαθητές με τους συνοδεύοντες καθηγητές παρακολούθησαν το εξής πρόγραμμα:
Αφού έγινε μια γενική παρουσίαση του Τμήματος αναφορικά με τους σκοπούς, το όραμα και το πρόγραμμα σπουδών, οι μαθητές επισκέφθηκαν τα εξής εργαστήρια:

• Εργαστήριο 1 «Πρόσβαση στην τυπική και μη τυπική εκπαίδευση για άτομα με αισθητηριακές αναπηρίες»
  • Εργαστήριο 2 «Εφαρμογή ΤΠΕ στην Εκπαίδευση και την Ειδική Αγωγή»
  • Εργαστήριο 3 «Νευροψυχολογία του Παιδιού»

Στα εργαστήρια οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν με πιο βιωματικό τρόπο σχετικά με τις αντίστοιχες εκπαιδευτικές εφαρμογές για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, με διαταραχές όρασης, ακοής καθώς και για τις εφαρμογές ΤΠΕ στην ειδική αγωγή.  Στην υποδοχή και ξενάγηση των σχολείων συμμετείχαν μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, και διδάκτορες του Τμήματος.  Πιθανώς κάποιοι από αυτούς τους μαθητές, που επισκέφθηκαν το Τμήμα μας, θα είναι μελλοντικοί φοιτητές μας!