Βόλος 3/12/2013

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, σε συνεργασία με τον σύλλογο Γονέων Παιδιών με Δυσλεξία και Μαθησιακές Δυσκολίες Θεσσαλονίκης και Β. Ελλάδος, στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας ατόμων με ειδικές ανάγκες, σας προσκαλούν την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου και ώρα 18.00 στο αμφιθέατρο Κορδάτος του Κτιρίου Παπαστράτος Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο Βόλο, στην προβολή της ταινίας «ΣΑΝ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΓΗ».
Η ταινία πραγματεύεται τη διαφορετικότητα, μέσα από τη ζωή ενός παιδιού που κακοποιείται από το οικογενειακό του περιβάλλον, τους εκπαιδευτικούς αλλά και τους συμμαθητές του, λόγω έλλειψης ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης σε θέματα διαφορετικότητας. Η κατάληξη ωστόσο είναι λυτρωτική για όλους και περνά μέσα από την κατανόηση και την αποδοχή. Μετά την προβολή της ταινίας θα ακολουθήσει συζήτηση.