Βόλος 17/10/2014

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργανώνει Ημερίδα με τίτλο «Διαφοροποιημένη Διδασκαλία», την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014 (ώρα έναρξης 16:45, Αμφιθέατρο Κορδάτος, Συγκρότημα Παπαστράτος, Βόλος). Προσκεκλημένη ομιλήτρια στην Ημερίδα είναι η διακεκριμένη στον χώρο της διαφοροποιημένης διδασκαλίας Καθηγήτρια Carol Ann Tomlinson, του Πανεπιστημίου της Βιρτζίνια των Η.Π.Α. Στην ημερίδα θα συμμετάσχουν ομιλητές/τριες από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Τα ζητήματα που θα αναδειχτούν σχετίζονται με: θεωρητικές και πρακτικές εφαρμογές της διαφοροποιημένης διδασκαλίας, την εκπαιδευτική ένταξη και την πρόσβαση όλων των μαθητών στο αναλυτικό πρόγραμμα. Οι εγγραφές όσων επιθυμούν να παρακολουθήσουν την ημερίδα θα πραγματοποιηθούν την ίδια ημέρα, ώρα 16:00 – 16:45. Το Σάββατο 18 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί Workshop (Ομάδα Εργασίας) με θέμα «Διαφοροποιημένη Διδασκαλία: Τι και πώς» (ώρα 10:00 - 13:00, Αίθουσα Ι-Κ, Συγκρότημα Παπαστράτος, Βόλος). Την ομάδα εργασίας θα συντονίσουν η κα C.A. Tomlinson και κα A. Βλάχου. Σκοπός της ομάδας εργασίας θα είναι η βιωματική, βήμα προς βήμα, παρουσίαση των πρακτικών στις οποίες στηρίζεται η διαφοροποίηση της διδασκαλίας.
Στο τέλος της Hμερίδας και του Workshop (Ομάδας Εργασίας) θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης και συμμετοχής αντίστοιχα.
Στοιχεία Επικοινωνίας: email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Αφίσσα