Το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής το πιο δημοφιλές Τμήμα στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας το 2017 – Πρώτη επιλογή για 414 υποψήφιους

jobs

Εργάζονται σχεδόν όλοι οι απόφοιτοι έστω και ως αναπληρωτές στη δημόσια εκπαίδευση, ενώ άλλοι έχουν ανοίξει δικά τους γραφεία μελέτης και παρέχουν υπηρεσίες στα θέματα της αναπηρίας. Έτσι μόνο τυχαίο δεν είναι πως το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής έλαβε τον μεγαλύτερο αριθμό μεταξύ των 18 Τμημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για τις πρώτες προτιμήσεις από υποψήφιους όλης της χώρας. Ειδικότερα, σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Παιδείας, το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής δήλωσαν ως πρώτη προτίμηση στο μηχανογραφικό τους δελτίο 414 υποψήφιοι από όλη την Ελλάδα, όταν το δεύτερο Τμήμα με τις περισσότερες πρώτες προτιμήσεις ήταν το ΤΕΦΑΑ με 164. Ο πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής κ. Διονύσης Βαβουγυιός επισήμανε πως οι υποψήφιοι που διαλέγουν το Τμήμα μας το κάνουν συνειδητά, καθώς ξέρουν ότι θα σπουδάσουν για να προσφέρουν με τις γνώσεις τους σε άτομα με αναπηρίες.

Περισσότερα εδώ..