kesoglidouΜε την οργάνωση του μεταπτυχιακού της Συμβουλευτικής θεωρώ πως το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κατάφερε να καλύψει ένα μεγάλο κενό στην Ελληνική πραγματικότητα.
Από τη μία επιτυγχάνει την προαγωγή της επιστημονικής γνώσης και από την άλλη την κατάρτιση επιστημόνων υψηλού επιπέδου, οι οποίοι είναι σε θέση να συνειδητοποιούν το συμβουλευτικό τους ρόλο και να παρέχουν υψηλού επιπέδου συμβουλευτικές υπηρεσίες.
Η επιστημονική συνέπεια και το ήθος των καθηγητών που στελεχώνουν το πρόγραμμα σε συνδυασμό με τη διαδικασία προσωπικής ανάπτυξης που παρέχει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό στους φοιτητές του, νομίζω πως είναι αυτά που το κάνουν να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα προγράμματα.
Η συμμετοχή μου στο συγκεκριμένο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών συνέβαλε σε πολύ μεγάλο βαθμό στη δόμηση ενός αξιόλογου γνωστικού υπόβαθρου.
Η εκπαίδευση, η εμπειρία, η αδιάλειπτη και εποικοδομητική εποπτεία που μου παρείχε το πρόγραμμα αποδείχθηκαν ανεκτίμητα, γιατί με βοήθησαν τόσο να αποκτήσω μια κατά το δυνατόν πιο επιστημονική και ολοκληρωμένη θεώρηση του κλάδου της Συμβουλευτικής όσο και να συνειδητοποιήσω τη σημασία και τη σπουδαιότητα του κλάδου αυτού στα διάφορα προβλήματα του σύγχρονου ανθρώπου.
Περισσότερο από όλα, όμως, με βοήθησε να αναπτύξω ακόμη πιο πολύ την ικανότητά μου να αναγνωρίζω τόσο τα συναισθήματα των άλλων όσο και τα δικά μου και να τα χειρίζομαι αποτελεσματικά.
Για όλα τα παραπάνω άλλα και για την ευκαιρία που είχα, μέσα στα δύο χρόνια των σπουδών αυτών, να γνωρίσω αξιόλογους ανθρώπους όπως οι συμφοιτητές μου, οι καθηγητές αλλά και ο διευθυντής του προγράμματος.................
......σας ευχαριστώ.

Φωτεινή Κεσογλίδου