moutouΟνομάζομαι Μούτου Κατερίνα και είμαι απόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Ακολούθως πραγματοποίησα τη μεταπτυχιακή μου εξειδίκευση στο τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και ειδικότερα στο μεταπτυχιακό της "Συμβουλευτικής στην Ειδική Αγωγή, την Εκπαίδευση και την Υγεία".
Μέσω της φοίτησής μου στο μεταπτυχιακό της Συμβουλευτικής στην Ειδική Αγωγή, την Εκπαίδευση και την Υγεία, είχα τη δυνατότητα να έρθω σε επαφή, τόσο σε εκπαιδευτικό, όσο και σε πρακτικό επίπεδο με σημαντικούς τομείς της συμβουλευτικής και της ψυχολογίας, μέσω εξειδικευμένων μαθημάτων, σεμιναρίων εκπαιδευτικού και βιωματικού χαρακτήρα, καθώς και μέσα από τη διαδικασία της πρακτικής άσκησης και της συνοδευτικής εποπτείας. Πολύ σημαντικό κομμάτι και καθοριστικό για την ποιότητα του μεταπτυχιακού προγράμματος κρίνεται και η υποχρεωτική διαδικασία της ατομικής και ομαδικής συμβουλευτικής. Θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα σημαντική καθώς δίνει τη δυνατότητα διαχείρισης και ανάπτυξης προσωπικών αιτημάτων, διαδικασία η οποία αναμφισβήτητα κρίνεται ενισχυτική για έναν υποψήφιο σύμβουλο.
Σε εργασιακό επίπεδο θεωρώ ότι το μεταπτυχιακό δίπλωμα στη Συμβουλευτική στην Ειδική Αγωγή, την Εκπαίδευση και την Υγεία, με βοήθησε σημαντικά στη διεκδίκηση θέσεων εργασίας σχετικές με το αντικείμενο της συμβουλευτικής και σε αρκετές περιπτώσεις τα αποτελέσματα ήταν θετικά.

Μούτου Κατερίνα
Ψυχολόγος