Ο ΣΑΤΕΑ χαιρετίζει τις εργασίες των εορταστικών εκδηλώσεων για τα 30 έτη λειτουργίας του Παν/μιου Θεσσαλίας και για τα 20 έτη λειτουργίας του ΠΤΕΑ. Η παρουσία του πανεπιστημίου σε ακαδημαϊκό – ερευνητικό επίπεδο πανελλαδικά και διεθνώς είναι πλέον αναγνωρισμένη, ενώ παράλληλα η σύνδεσή του με την τοπική κοινωνία για ποικίλα ζητήματα παραμένει διαρκής. Ειδικότερα, το ΠΤΕΑ έχει επιδείξει, επίσης, ιδιαίτερα σημαντικό έργο σε επίπεδο έρευνας, πρωτότυπων και ποιοτικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων προπτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών, συμβάλλοντας στη συνεχή εκπαίδευση των ατόμων που ενδιαφέρονται για τον χώρο της αναπηρίας και τη διασύνδεσή του με την εκπαίδευση.

Πέρα από την προώθηση της έρευνας, οι καθηγητές και το υπόλοιπο ερευνητικό και διοικητικό προσωπικό του τμήματος αποτελούν σημαντικούς παράγοντες στην ποιοτική εκπαίδευση και υποστήριξη των φοιτητών. Για αυτό τον λόγο είναι εξαιρετικά σημαντικό να υπάρχει η κατάλληλη μέριμνα για τη στελέχωσή του από την Πολιτεία με το απαραίτητο σταθερό προσωπικό, παράλληλα με τις κατάλληλες υλικοτεχνικές υποδομές, προκειμένου να διασφαλίζεται η ομαλή λειτουργία του και η συνέχιση της παροχής εκπαίδευσης υψηλών προδιαγραφών. Στο πλαίσιο αυτής της λογικής ο οδηγός σπουδών ενός δημόσιου πανεπιστημιακού τμήματος θα πρέπει να διαμορφώνεται βάσει των ακαδημαϊκών- επιστημονικών εξελίξεων του χώρου και των εκπαιδευτικών αναγκών των φοιτητών κι όχι να βάλλεται από την ευρύτερη οικονομική συγκυρία και την οικονομική πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης που θέτει περιορισμούς στη λειτουργία του τμήματος. Το ΠΤΕΑ με γνώμονα την παροχή εκπαίδευσης υψηλών προδιαγραφών στους μελλοντικούς ειδικούς παιδαγωγούς καταβάλλει προσπάθεια να διαχειριστεί τις προαναφερθείσες δυσκολίες, διεκδικώντας το απαραίτητο προσωπικό, τη βελτίωση των υπαρχουσών υποδομών του τμήματος και λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες και τις συνθήκες του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος.

Για να διαβάσετε ολόκληρο τον χαιρετισμό πατήστε εδώ...