Αγαπητοί φοιτητές,

Για να παρακολουθήσετε τα εξ αποστάσεως μαθήματα του ΠΤΕΑ πρέπει να εγκαταστήσετε σε υπολογιστή ή κινητό την πλατφόρμα Teams,σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν ανακοινωθεί ΕΔΩ.

Για αποκτήσετε τον ΚΩΔΙΚΟ εισόδου στην ηλεκτρονική αίθουσα μαθήματος μπορούν χρησιμοποιηθούν οι παρακάτω δύο τρόποι.

1. Να μπείτε στο eclass του μαθήματος και να διαβάσετε την σχετική ανακοίνωση από τον διδάσκοντα
  2. Να μπείτε στην eΓραμματεία όπου υπάρχει από σήμερα αναγραφή του κωδικού στο όνομα της τάξης ΜΟΝΟ για τα μαθήματα που θα γίνουν εξ αποστάσεως. Αν δείτε την δήλωση μαθημάτων σας θα αναφέρεται στον τίτλο του μαθήματος και ο κωδικός [eCODE:XXXXXXX]. Τα πολλά "Χ" είναι ο κωδικός.

Μερικές απλές συμβουλές:

1. Καλό είναι να έχετε ρυθμίσει στο Teams την Ελληνική γλώσσα. Πάνω δεξιά στο λογαριασμό σας, κάντε κλικ στο εικονίδιο με τα αρχικά σας (ή την εικόνα), επιλέξτε Settings και στην καρτέλα General βρείτε στα δεξιά την ενότητα Language και αλλάξτε την γλώσσα εφαρμογής σε "Ελληνικά - Ελλάδας" (είναι προς το τέλος της λίστας). Πατήστε Save & Restart και κάντε έξοδο και είσοδο με Ελληνικά πλέον σε όλα τα μενού.
  2. Να έχετε αν είναι δυνατόν ακουστικά / μικρόφωνο για την αποφυγή ηχούς και να έχετε ελέγξει την λειτουργία τους (επόμενη συμβουλή)
  3. Αν έχετε πρόβλημα με τον ήχο ή το μικρόφωνό σας πρέπει να πατήσετε στο λογαριασμό σας, Ρυθμίσεις, Συσκευές και βεβαιωθείτε ότι οι συσκευές ήχου που αναφέρονται εκεί λειτουργούν κανονικά. Μπορείτε να κάνετε το "Πραγματοποίηση δοκιμαστικής κλήσης" ώστε να είστε βέβαιοι ότι λειτουργούν κανονικά.
  4. Να έχετε δει το εκπαιδευτικό βίντεο για φοιτητές από ΕΔΩ
  5. Οι φοιτητές συνδέονται στο μάθημα με απενεργοποιημένη την κάμερα και το μικρόφωνο για εξοικονόμηση της ταχύτητας του δικτύου. Ενεργοποιούν το μικρόφωνο αν θέλουν να ρωτήσουν κάτι.
  6. Όταν συνδεθείτε στην ομάδα που έχει το μάθημά σας, ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ στην καρτέλα "Δημοσιεύσεις / Posts" μέχρι να δείτε ενεργό το μπλέ πλαίσιο από το δωμάτιο στο οποίο ο Καθηγητής θα κάνει το μάθημα. Μετά πατάτε Συμμετοχή / Join και παρακολουθείτε το μάθημα.
  7. Να τηρείτε πιστά τις οδηγίες του διδάσκοντα σε ότι αφορά τον τρόπο διεξαγωγής του μαθήματος προσπαθώντας να ΜΗΝ μιλάτε ο ένας πάνω στη φωνή του άλλου.

Κυριαζής Βαΐτσης - Υπεύθυνος Μηχανοργάνωσης ΠΤΕΑ

Μένουμε υγιείς - Μένουμε σπίτι και κάνουμε μαθήματα ...εξ αποστάσεως!

spiti