Ημερίδα "Νευροεπιστήμες, εκπαίδευση και ειδική αγωγή"

Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017

Το ΠΜΣ «Επιστήμες της Αγωγής: Ειδική Αγωγή» και το Εργαστήριο Μαθησιακών Δυσκολιών, Προβλημάτων Λόγου και Επικοινωνίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε συνεργασία με τον κλάδο Νευροψυχολογίας της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρείας (ΕΛΨΕ) διοργανώνουν ημερίδα με τίτλο "Νευροεπιστήμες, εκπαίδευση και ειδική αγωγή", η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017, στις 16:00, στο αμφιθέατρο Κορδάτος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Βόλο.

Αντικείμενο της ημερίδας είναι η παρουσίαση πρόσφατων ευρημάτων από το χώρο των νευροεπιστημών που βρίσκουν εφαρμογές σε διάφορα πεδία της εκπαίδευσης και της ειδικής αγωγής. Στην ημερίδα θα συμμετέχουν διακεκριμένοι ομιλητές από πέντε ιδρύματα ανώτατης εκπαίδευσης και τα θέματα που θα αναπτύξουν σχετίζονται με πεδία που απασχολούν τη σύγχρονη πραγματικότητα στο χώρο της εκπαίδευσης γενικότερα αλλά και της Ειδικής Αγωγής. Οι εισηγήσεις του πρώτου μέρους της ημερίδας έχουν στόχο να αναδείξουν πως η νευροεπιστημονική έρευνα μπορεί να ρίξει φως στην κατανόηση των ιδιαίτερα περίπλοκων διαδικασιών που υποστηρίζουν την ανάπτυξη της μάθησης και να δώσουν απάντηση σε ερωτήματα σχετικά με τις επιπτώσεις της έρευνας του εγκεφάλου στην καθημερινή ζωή και στην εκπαίδευση. Στόχος των ομιλιών στο δεύτερου μέρους της ημερίδας είναι να παρουσιάσουν πως οι γνώσεις που προκύπτουν από την νευροεπιστήμη έχουν συμβάλλει στην πληρέστερη κατανόηση των αιτίων των αναπτυξιακών διαταραχών, στην καλύτερη περιγραφή των χαρακτηριστικών αυτών των ατόμων και έχουν ανοίξει δρόμους για την πρώιμη ανίχνευση, την έγκυρη διάγνωση και την έγκαιρη εκπαιδευτική παρέμβαση στα παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Υπεύθυνος της διοργάνωσης είναι ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Δ/ντής του Εργαστηρίου Μαθησιακών Δυσκολιών, Προβλημάτων Λόγου και Επικοινωνίας και Συντονιστής του Κλάδου Νευροψυχολογίας της ΕΛΨΕ κ. Φίλιππος Βλάχος.

Αναλυτικές πληροφορίες για το πρόγραμμα της ημερίδας είναι διαθέσιμες στον ιστότοπο http://www.sed.uth.gr/index.php/gr/ekdiloseis

Οι εγγραφές όσων επιθυμούν να παρακολουθήσουν την ημερίδα θα πραγματοποιηθούν την ίδια ημέρα και ώρες 15:30-16:00. Στο τέλος της ημερίδας χορηγείται βεβαίωση παρακολούθησης.

e-mail Επικοινωνίας: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Αφίσσα