Το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής (ΠΤΕΑ) βρίσκεται σε πολλά «σταυροδρόμια» επιστημονικών πεδίων και αλληλεπιδράσεων με την κοινωνία. Πρωταρχικός του στόχος ήταν και θα είναι η προαγωγή έγκυρης και αξιόπιστης έρευνας και η σύνδεσή της με τη σύγχρονη εκπαιδευτική πράξη. Το Τμήμα παρέχει ένα πρόγραμμα σπουδών, σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα διδασκαλίας και ταυτόχρονα στην ολιγοετή παρουσία του κατέχει σημαντική θέση στο επιστημονικό γίγνεσθαι της χώρας μας και της διεθνούς κοινότητας.
Μέσα από ένα πλήθος κοινωνικών διελκυστίνδων για τα ζητήματα της Αναπηρίας το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής έχει αναπτύξει πλέον ένα κρίσιμο και καταλυτικό ρόλο. Σε επίπεδο εκπαιδευτικής πραγματικότητας, η διεθνής προώθηση και ενίσχυση της ενταξιακής πολιτικής και της συνεκπαίδευσης, είχε ως αποτέλεσμα την απότομη αύξηση του αριθμού των τμημάτων ένταξης και του αριθμού των παιδιών με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες στα γενικά σχολεία. Αναγκαία συνθήκη για την πλήρωση των δικαιωμάτων και την ποιοτική εκπαίδευση των παιδιών με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες, αποτελεί η σύνδεση της εκπαιδευτικής πράξης με την έγκυρη και αξιόπιστη έρευνα.
Σε αυτό το ιστορικό και κοινωνικό-πολιτικό κάλεσμα, το ΠΤΕΑ καταθέτει το όραμά του, το οποίο αρθρώνεται σε «Λόγο, Έργο και Νόημα».
Το όραμα αυτό έχει «ρίζες» στο μέλλον, τρέφεται από το παρόν κρίνοντας δημιουργικά το παρελθόν. Έτσι μπορεί να ανταποκρίνεται στη δυναμική όλων των επίκαιρων αλλαγών αποφεύγοντας το χαρακτήρα του παρωχημένου και αναχρονιστικού. Δράσεις όπως, η έρευνα και η απευθείας σύνδεσή της με τη σύγχρονη εκπαιδευτική πράξη, ο εμπλουτισμός της δια βίου μάθησης με σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας, η καλλιέργεια σωστού επαγγελματισμού στις ανάγκες της αγοράς εργασίας και των επαγγελματικών πεδίων με προσήλωση στις αρχές της επιστημονικής δεοντολογίας και της θεσμικής κατοχύρωσης των δικαιωμάτων των παιδιών με Αναπηρία και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες, η προώθηση της εξωστρέφειας μέσα από συνέργειες με άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα, κοινωνικούς και ερευνητικούς φορείς στην ημεδαπή και την αλλοδαπή αποτελούν τις σταθερές συνιστώσες του οράματος του ΠΤΕΑ.

Όραμά μας είναι το ΠΤΕΑ να μετατραπεί σε ένα ανοικτό «σχολείο» στο κόσμο με αμφίδρομες πορείες μέσα από γέφυρες επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης. Η ανάδειξη της σημαντικής τεχνογνωσίας στο πεδίο της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης θα συμβάλλει στην αναγνώριση της Ειδικής Αγωγής, ως έναν επιστημονικό χώρο με διακριτές μεταβλητές και επιστημονικά εργαλεία συνδράμοντας σταθερά στην ανάπτυξη μιας σύγχρονης δυναμικής.